Vide li se rogovi s termalom?
Pitanje s kojim se često susrećem i u prethodnim člancima sam se dotaknuo tog pitanja samo površinski.
Kratki odgovor: Da, vide se, ali ...
Rogovlje (očišćeno - u bastu se rogovi uvijek vide) ima svoju temperaturu koja je različita od tijela divljači i od pozadine, pa stoga termalni uređaj može detektirati rogove.
No, to ovisi o dosta drugih faktora, pa ajmo redom.
Rezolucija i osjetljivost (NETD) senzora
Veliku ulogu igra razolucija i osjetljivost senzora.
Veća rezolucija povećava količinu detalja koju možemo vidjeti, a veća osjetljivost će omogućiti da vidimo manje razlike u temperaturi što povećava šansu da ćemo vidjeti rogove.
Se senzorom 256x192 i NETD 25mK ili više ne očekujte da ćete vidjet detalje poput rogova, osim ako eventualno zajašete divljač 😀, odnosno, s takvim uređaj rogove ćete vidjet do max 30-50m, ako i toliko.
S druge strane, moderni 640x512 senzori s NETD <=15mK, rogove ćete vidjeti i preko 200m, što ćemo i vidjeti u primjerima.
Bazno povećanje ciljnika / osmatrača
Što je veće bazno povećanje, to je veća šansa da ćete vidjeti rogove. Važno je napomenuti da digitalno povećanje NIMALO ne pridonosi otkrivanju novih detalja jer, sjetimo se, digitalno povećanje samo rasteže sliku baznog povećanja - i ako na slici baznog povećanja nema rogova, sigurno ih neće biti ni na digitalno povećanoj slici.
Vremenski uvjeti
Vremenski uvjeti dramatično utječu na ukupne detalje koje možemo vidjeti s termalnim uređajem.
Za termalnu sliku, najgora je kiša koja izjednači temperaturu svega što ne stvara vlastitu temperaturu poput divljači.
U praksi to znači da iako ćete divljač savršeno jasno vidjeti u termalu za kišnog vremena, cijela pozadina biti će mrljava fleka s jako malo detalja - što uključuje i rogove.
Osim kiše, problem je magla koja apsorbira i reflektira dio infracrvenog zračenja, pa naprosto manje informacija dolazi do senzora i sukladno tome, nećete vidjeti detalje poput rogova kroz maglu.
Djelomično degradira sliku i jak vjetar, ali ni približno poput kiše.
Primjeri
Slijedi nekoliko primjera s različitim uređajima više klase koje osobno koristim.
Nažalost, trenutno nemam pristup uređajima srednje i niže klase za usporedbu, ali ako uspijem doći do materijala, doradit ću članak naknadno.
Prvo jedan primjer gdje je loša pozadina zbog vremenskih uvjeta. Sljedeći snimak je snimljen taman nakon kiše i pozadina je praktički zbrisana.
Na ovom videu se rogovi ne vide iz dodatnog razloga - snimljeno je nakon odbacivanja rogova i možemo vidjeti početak rasta rogovolja na predzadnjem mladiću, a ostalo su košute i telci, no video je svejedno dobar primjer kako se vidi pozadina, a kako divljač u lošim vremenskim uvjetima.
Infiray FH35R, 640x480px, udaljenost 80m.
Nastavljamo dalje s primjerom mladog srnjaka koji je bio toliko znatiželjan da mi je došao na 20-tak metara prije nego je odlučio produžit.
Night Pearl FOX 50 Max III, 640x512px senzor, udaljenost 20-tak metara
Sljedeći video prikazuje srneći noćni "igrokaz" na udaljenosti od 140m gdje dobro razaznajemo rog srnjaka.
Senopex DOT S7 LRF, 640x512px senzor, udaljenost 140m
Srnjaka iz naslova ovog članka snimio sam na 100m gdje bez problema vidimo paroške, debljinu i visinu roga.
Nocpix Rico 2 H75R, 640x512px, udaljenost 100m
I za kraj, video snimljen neki dan - dočekalo me ugodno iznaneđenje kod obilaska pšenica u potrazi za svinjama - koje nisam našao, ali jeleni su našli mene 😄
Ovdje vidimo koliko se jasno vide rogovi u bastu (s obzirom da su prokrvavljeni i topli), no na 240m jasno razaznajemo očišćene "vile" mladog jelena skroz lijevo.
Nocpix Rico 2 H75R, 640x512px, udaljenost 210-245m
Zaključak
Kao što smo vidjeli, odgovor na pitanje "vide li se s termalom rogovi" nije jednostavno "da" ili "ne", već više "da, ali ..." koje ovisi o faktorima koje smo spomenuli.
S dovoljno jakim uređajem, možemo vidjeti dovoljno detalja i za procjenu divljači, te nam takva tehnologija može bez uznemiravanja pružit jako dobar uvid u stanje divljači u lovištu.
U lovištima gdje je sve manje mira što od poljoprivrede, što od šetača i trkača sa ili bez pasa, divljač, posebice jelenska, sve više traži zaklon mraka i znam nekoliko lovišta gdje ni srnjaka, a kamoli jelena nećete vidjeti u večernjim satima prije mraka.
Dakako, ostaju jutra dok još uvijek ima mira, no zbog sve bržeg načina života, sve više obveza, jako malo lovaca može izaći u lovište svako jutro, ali većina si može priuštiti noćni izlazak i iskoristit te izlaske za osnovno osmatranje.
Dobra kob.
Komentari korisnika