Termalne i digitalne noćne optike – koje "oči" su bolje za vas?

VAŽNO: Ukoliko još niste, pročitajte prvo članak (Ne)legalnost dnevno noćnih uređaja da ne bi bilo nepotrebnih komentara glede legalnosti noćnih uređaja.
Česta dilema među lovcima koji žele krenuti u noćni lov - uzeti termalnu ili digitalnu, ali i među lovcima koji već imaju neki uređaj - jel' nešto propuštam što nemam uređaj druge tehnologije ili je li tehnologija koju imam pravi izbor za mene.
Na prvi pogled, obje služe istoj svrsi – omogućiti nam da vidimo u izostanku prirodnog svjetla. No, tu sličnosti prestaju jer ove dvije tehnologije rade na potpuno različitim principima radi čega su više ili manje pogodne u različitim uvjetima i situacijama.
Cilj ovog članka je razjasniti ove tehnologije na lovački razumljiv jezik.
Dva para očiju: Kako vidi termovizija, a kako noćna optika?
Prvo da pojasnimo terminologiju.
Čisto tehnički gledano i termovizija je "digitalna" i "noćna" optika, no kad kažemo "noćna optika" ili "digitalna noćna optika", uvijek mislimo na uređaje koji su došli prije termovizije, daju crno-bijelu sliku i koriste iluminatore.
Termovizija: Svijet topline
Termovizija uopće ne vidi svijet kao naše oči, ne vidi reflektirano svjetlo, ne vidi boje, već vidi infracrveno zračenje - koje pak je potpuno nevidljivo za naše oči.
Infracrveno zračenje je zapravo toplina koju "isijavaju" svi objekti oko nas.
Zbog toga je termalnom uređaju potrebna posebna, skupa leća od germanija, te kompliciran senzor s tzv. mikrobolometrima.
To čini termalne optike bitno skupljima od digitalnih, ali i stvara jako velike razlike u kvaliteti slike između jeftinijih i skupljih termalnih uređaja.
Životinja s tjelesnom temperaturom od 37°C u okolini od 10°C će na ekranu svijetliti kao žarulja. Termovizija ne treba nikakvo vanjsko svjetlo da bi radila; ona je pasivni sustav koji samo očitava postojeću toplinu. Zbog toga, ona vidi razliku u temperaturi između životinje i okoline, što joj daje njenu najveću prednost.
Zapravo, termalni senzor vidi bitno manje razlike u temperaturi od toga i ta osjetljivost se mjeri tzv. NETD vrijednošću koja je izražena u miliKelvinima.
Današnji termalni uređaji mogu razlikovati temperaturne razlike manje od 0.02 ℃ što osim toplinskog otiska, daje i brojne detalje na divjači i okolini.
Primjerice, takva osjetljivost je dovoljna da se s kvalitetnim termalnim ciljnikom jasno vidi dlaka divljači ili kora drveta na manjim udaljenostima (ispod 100m).
Zbog toga što termalni uređaj promatra toplinu koja je oku nevidljiva, softver u uređaju mora tu toplinu prevesti u nešto što naše oko može vidjeti, a to je riješeno različitim načinima prikaza gdje se toplina prikazuje kao određena boja i kako je nešto toplije, tako je boja intenzivnija.
Pa su tako nastali nazivi kao što su "white hot", odnosno gdje se toplina prikazuje kao bijela boja ili "black hot" gdje se toplina prikazuje kao crna, no postoje i razni drugi prikazi poput crvenih ili ljubičastih.
Ono što je važno razumijeti je da boje koje vidimo u termalnoj optici nemaju nikakve veze s bojama u prirodi - mi zapravo gledamo reprezantaciju topline koju priroda "isijava".



Za one koji žele znati više
Postoje dvije vrste termalnih senzora - hlađeni i nehlađeni.
Hlađeni senzori su bitno kvalitetniji, osjetljiviji, omogućavaju snimanje brzih objekata, ali su i veliki i jako, jako skupi - ne koriste se u lovstvu, već u specifičnim industrijskim, kao i u vojnim namjenama.
Stoga, svi termalni uređaji namijenjeni za lov koje možete naći na tržištu koriste nehlađeni senzor s mikrobolometrima.
Termalna optika detektira infracrveno zračenje, posebice u području dugovalnog infracrvenog zračenja (LWIR). Ovi valovi su obično u rasponu od 8–14 mikrometara (µm) koji odgovara toplini koju emitiraju predmeti i živa bića, omogućujući termalnoj optici otkrivanje temperaturnih razlika i po danu i noći, pa čak i u lošim vremenskim uvjetima poput magle.
Vidljivi spektar, koji može detektirati ljudsko oko, obuhvaća valne duljine od približno 400–700 nanometara (nm).
Dakle, termalna optika radi u infracrvenom rasponu (mikrometri), daleko izvan vidljivog spektra (nanometri).
Digitalna noćna optika: Pojačivač svjetla
Digitalna noćna optika je u suštini crno-bijeli digitalni fotoaparat specifične namjene. Koristi identičnu tehnologiju kao i vaša kamera na mobitelu, no senzor (CMOS) je prilagođen radu na visokim osjetljivostima čime pojačava postojeće svjetlo (zvijezda, mjeseca) kako bi stvorila vidljivu, crno-bijelu sliku.
S obzirom da koristi standardnu, zrelu CMOS tehnologiju, senzori su bitno veće rezolucije (danas i 4K) nego termalni senzori (1K) što im omogućava prikaz značajno veće količine detalja od termalnih senzora.
Osim toga, razlike u uređajima nižeg i višeg cjenovnog ranga nisu toliko velike što se kvalitete slike tiče i obično se svode na dodatne mogućnosti (daljinomjer, balistički kalkulator, bolji iluminator, kvalitetnije kućište itd).
No, što se događa kada nema nimalo svjetla, kao u noći bez mjeseca pod gustim krošnjama? Tada noćna optika postaje "slijepa". Tu na scenu stupa njezin najvažniji dodatak: infracrveni (IR) iluminator. To je, pojednostavljeno, jaka lampa koja baca snop infracrvenog svjetla, nevidljivo za ljudsko (ali ne i za životinjsko) oko, ali odlično vidljivog senzoru vašeg uređaja. S upaljenim IR iluminatorom, noćna optika može vidjeti u potpunom mraku. Ona je aktivni sustav koji mora "osvijetliti" svoju metu da bi je vidio.
Valja spomenuti da postoje dvije vrste iluminatora koji se označavaju valnom duljinom svjetla koju projiciraju, a to su 850nm i 940nm.
Odabir iluminatora je česta dilema među lovcima, pa da pokušam razjasniti razlike:
- 850nm daje svjetlost koju senzor bolje vidi, pa možemo reći da je "jači". Vidjet ćete dalje, no 850nm je bliže vidljivom spektru, pa će i divljač bolje vidjeti 850nm.
- 940nm je svjetlost dalje od vidljivog spektra, divljač ga slabije vidi, senzor je manje osjetljiv na tu valnu duljinu, pa će osjećaj biti kao da imate slabiju lampu.
Koji odabrati - ovisi najviše gdje i kako lovite. Ako lovite divlju svinju ispod 100m, slobodno uzmite 940nm, iako ga divljač može primjetit (i pobjeći, ako ga poveže s opasnošću), primjećuje ga manje od 850nm.
S druge strane, ako lovite na otvorenim prostorima, naročito predatore, svakako uzmite 850nm.
Ili, ako se ne možete odlučiti, naprosto uzmite Noxar Lunar 1.0 koji na sebi ima i 850nm i 940nm iluminatore, pa upalite koji vam više odgovara.



Za one koji žele znati više
Znači li to onda da termalna optika koja također vidi infracrveno svjetlo vidi svjetlo iluminatora?
Ne. Infracrveni spektar je bitno širi od vidljivog spektra, pa se raspon koji vidi termalna optika, uopće ne preklapa s rasponom iluminatora koje je po valnim duljinama tik ispod vidljivog spektra.
Zapravo, ljudsko oko čak vidi 850nm iluminator kao blago crveno svjetlo u samom iluminatoru, dok 940nm ljudsko oko uopće ne vidi.
Dakle, svjetlo iluminatora ima valnu duljinu ispod 1 µm, dok se toplina koju detektira termalni uređaj nalazi u rasponu 8-14 µm.
Svakako valja napomenuti da postoje i pasivne, "analogne" noćne optike koje ne trebaju iluminator jer koriste visoke napone za pojačavanje svjetla i imaju specifičan "zeleni" prikaz.
Iako postoje u lovstvu, dosta su rijetke (Dedal) jer imaju visoku cijenu koju je u lovstvu teško opravdati naspram bitno jeftinijim digitalnim optikama.
Pošto ne koriste iluminator i time ne otkrivaju poziciju, prvestveno se koriste u vojsci - dok je u lovstvu ta funkcija nedovoljno bitna da bi se opravdala velika razlika u cijeni.
Vrste noćnih optika
Sve noćne optike možemo podijeliti u dvije grupe:
a) standardne noćne optike
b) clip-on uređaji
Standardne noćne optike
U standardne noćne optike spadaju sve optike koje se montiraju direktno na pušku. Njihova najveća prednost je veća kvaliteta slike, posebice kod termalnih optika, a mana im je što ih treba skidati i stavljati na pušku što može rezultirati gubitkom nule, najčešće zbog stavljanja na krivi zub na Picatinny šini ili pak pogrešnim zatezanjem vijaka.


Primjeri različitih oblika termalnih ciljnika. Thermtec Ares 660L 2.0, Senopex DOT S7 LRF i Night Pearl FOX 50 Max III


Primjeri različitih oblika digitalnih noćnih optika. Pard 008P LRF i Hikmikro Alpex 4K LRF s iluminatorom
Clip-on uređaji
Clip-on uređaji su nastavci koji se pomoću adaptera stavljaju na dnevnu optiku.
Digitalni noćni clip-on uređaji mogu biti prednji (koji se stavljaju na prednju leću dnevne optike) i stražnji (koji se stavljaju na okular).
S druge strane, termalni clip-on uređaji mogu biti isključivo prednji s obzirom da stakla u dnevnoj optici ne propuštaju infracrveno zračenje u dovoljno mjeri da bi se mogla prikazati slika.
Njihova prednost je što se stavljaju na dnevnu optiku i zapravo su jedino rješenje za noćni lov za fiksne montaže gdje se dnevna optika ne može skinuti.
Prednji clip-on uređaji
Najveća prednost clip-on uređaja je velika praktičnost. U usporedbi s noćnim optikama, to su mali uređaji koje je moguće nositi u džepu, a neki poput Thermtec Hunt 650 PRO mogu služiti i kao osmatrači.
Izuzetno lako se stavljaju na dnevnu optiku - najčešće jednim okretom sjednu čvrsto u adapter čime je ujedno minimizirana mogućnost pogrešnog montiranja, naročito u mraku.
Dakako, nisu bez mana - kod prednjeg clip-ona, gledamo u ekran uređaja kroz dnevnu optiku. Pa svako optičko povećanje koje ima dnevna optika, zapravo povećava ekran, kao da povećalom gledate u mobitel.
Takvo povećanje ne otkriva nikakve nove detalje i već na povećanjima od 6x polako postaje neupotrebljivo jer se počinje vidjet struktura ekrana.
Novi uređaji, poput Thermtec Hunt 650 PRO, imaju ekran veće rezolucije pa se struktura ekrana vidi tek na većim povećanjima dnevne optike što čini uređaj bitno upotrebljivijim.
Osim toga, daleko su naprijed na pušci, pa je korištenje uređaja otežano, naročito u položaju za pucanje s obzirom da je potrebno jako ispružiti ruku da bi se dosegle kontrole.
I ono što se rijetko spominje, prednji clip-on traži kvalitetnu dnevnu optiku koja ima veći tzv. eye box, odnosno prostor lijevo i desno od centralne osi optike gdje se još uvijek jasno vidi kroz optiku.
Kako to možete isprobati?
Namjestite se na pušku tako da jasno vidite cijelu sliku kroz dnevnu optiku. Zatim polako pomičite glavu lijevo ili desno i pratite kako dugo vidite sliku kroz optiku.
Ukoliko vam slika nestane brzo nakon što pomaknete glavu - prednji clip-on nije za takvu optiku jer ga nećete moći koristiti u mraku.
Naime, u mraku su vaše zjenice raširene i kad pogledate kroz optiku na kojoj se nalazi prednji clip-on, u prvi tren ćete vidjeti samo bijelo svjetlo jer oku treba par trenutaka da se zjenice stisnu i da se privikne na svjetli ekran.
No, ukoliko optika ima mali eye-box i vi se malo pomaknete, vidjet ćete opet sve crno, zjenice će se ponovo raširit i kad pronađete ekran, opet ćete vidjeti samo bijelo svjetlo.
Nije nemoguće koristiti i na takav način, ali morate biti izuzetno mirni i što manje pomicati glavu da uspijete dobiti sliku - no u praksi je to teško izvedivo i u konačnici bude vrlo frustrirajuće.
S druge strane, s kvalitetnom dnevnom optikom, prednji clip-on je izvrsno i vrlo praktično rješenje, te nema nikakvih problema kod korištenja.
Kratki promidžbeni video za Thermtec Hunt 650 PRO gdje se može vidjeti montiranje i korištenje uređaja i kao clip-on na optici i kao termalni osmatrač.
Stražnji clip-on uređaji
U ovoj kategoriji možemo naći samo digitalne noćne clip-one poput Noxar Lunar 1.0 ili Pard 007.

Uvjerljivo najveća prednost stražnjeg clip-ona je mogućnost korištenja optičkog povećanja dnevne optike čime možemo vidjeti detalje kao i s dnevnom optikom.
S dobrim iluminatorom, možemo jasno vidjeti sve detalje na divljači na daljinama i preko 200m.
Također, kontrole su blizu pa ih je bitno ugodnije koristiti od prednjih clip-ona.
Najveća mana ovakvog sustava je značajno smanjena udaljenost oka do optike, pa se ovakav sustav nikako ne preporuča za jače kalibre zbog velike mogućnosti nasilnog susreta clip-on nastavka i vaše arkade.

Primjena u lovstvu
Sada kada znamo kako rade i kakve sve noćne optike postoje, idemo vidjeti koje su im prednosti i mane i kako se ponašaju u različitim lovačkim situacijama.
Prednosti termalnih ciljnika
Detekcija. Ništa se ne može mjerit s termalnih uređajem dok je u pitanju detekcija.
S obzirom da termalni uređaji "vide" toplinu, bilo koja divljač će naprosto svijetlit i u trenu možete detektirati ima li divljači na prostoru koji gledate ili nema.
Termalnom uređaju ne smetaju ni vremenski uvjeti ni vegetacija pa ćete bez problema detektirati divljač i dok pada snijeg, kao i kroz granje, šikaru i sl.
Tek ako je divljač u potpunosti zaklonjena nećete vidjeti ništa.
Bolji termalni uređaji mogu detektirati toplinski otisak i na nekoliko kilometara udaljenosti što je činjenica koja je prilično zabrinula stare krivolovce koji su navikli na sigurnost koju je pružao mrak.
Osim toga, termalni uređaj omogućava daleko sigurniji hitac jer bez problema vidite što se nalazi iza divljači.
Primjerice, u poljskom lovu na predatore, jasno se vidi gdje su kuće ili prometnica s vozilima na debelo preko kilometar udaljenosti što omogućava bitno sigurnije pozicioniranje i određivanja sigurnog smjera za hitac.

Daljina na kojoj možemo sa sigurnošću identificirati divljač prvenstvno ovisi o kvaliteti (i samim time i cijeni) termalnog ciljnika.
S jeftinijim uređajima, te udaljenosti se kreću od 50-150m, dok u gornjem rangu uređaja udaljenost identifikacije raste i do kilometra.
Primjerice, na gornjoj slici (u povećanom kvadratiću) možemo sa sigurnošću reći da je ispred šume srneća divljač na 885m.
Nadalje, divljač ne može ni na koji način detektirati termalni ciljnik s obzirom da ne koristi nikakvo osvjetljenje, samo prima toplinu koju "isijava" priroda i divljač.
Doduše, to je i nedostatak jer više ne možemo kriviti optiku, ako nas divljač detektira 😄.
Kada sve zbrojimo, termalni ciljnik u rukama etičnog lovca je fantastičan alat za redukciju predatora i crne divljači, osmatranje lovišta, ustanovljanja brojnog stanja pojedine divljači, te svojevrsna "prijetnja" krivolovcima.
Više o tome možete pročitati u članku Etika noćnog lova: Između tradicije, tehnologije i odgovornosti
Nedostaci termalnih ciljnika
Cijena.
Danas se termalni ciljnici mogu kupiti i za 1000€, no u tom cjenovnom rangu nemojte puno očekivat.
Divljač će izgledati kao fleke već iznad 50m i dobre su samo za kontrolu crne divljači na malim udaljenostima.
Ukoliko želite loviti predatore, naročito u poljskom dijelu, početna cijena skače na 3.500,00€ dok najbolji uređaji dosežu cijene i preko 6.000,00€.
Nocpix Rico 2 S75R sa 1280x1024 senzorom i najvećom slikom na tržištu ima vrtoglavu cijenu od 9.200,00€ - no to je ionako uređaj za one koji žele najbolje što postoji.
Prednosti digitalnih noćnih optika
Kod digitalnih noćnih optika, najveća prednost je rezolucija i sposobnost prikaza svih detalja divljači, dakako, uz adekvatan iluminator.
Iluminator je senzoru isto što je vama džepna svjetiljka - što je svjetljika kvalitetnija i jača, to dalje vidite u mrak - isto vrijedi i za iluminator.
Druga velika prednost je cijena.
Stražnji clip-oni mogu se kupiti ispod 500€, a pružaju fantastičnu kvalitetu slike uz mogućnost punog korištenja optičkog povećanja dnevne optike što na otvorenim prostorima može poslužiti i kao odličan alat za osmatranje divljači.
Kvalitetni ciljnici se kreću oko 700€ i iznad toga dobivate samo dodatne mogućnosti, slika je više manje ista ili barem jako slična.
Nedostaci digitalnih noćnih optika
Vjerojatno najveća mana digitalnih noćnih optika je iluminator, a koji je nužan za dobru sliku, osim za punog mjeseca.
Zašto je iluminator problem?
- divljač ga može primjetit i reagirat na njega, naročito ako se učestalo puca, pa divljač poveže opasnost s iluminatorom.
To vrijedi i za predatore i za divlje svinje. - s obzirom da je iluminator lampa, svjetlost koju proizvodi odbija se od svake prepreke.
Neka imate granu ispred sebe, u optici će to biti bijela fleka radi koje će softver zatamniti ostatak slike i vjerojatno nećete iza vidjet ništa.
Isto tako, snijeg je posebno loš za iluminator, isto kao i sumaglica.
Pucanje u šumu je također otežano jer će iluminator osvijetlit prvo drveće i pitanje što ćete dalje vidjeti. - kad imate jači iluminator, softver ima problema s podešavanjem ekspozicije na blizu, pa ćete često imati divljač koja izgleda kao bijela silueta i nećete vidjeti nikakve detalje
Osim toga, detekcija može biti problem, naročito predatora. S obzirom da vidimo stvarnu crno-bijelu sliku, tek s digitalnom noćnom optikom vidimo koliko se dobro divljač stapa s okolinom i nerijetko će se dogoditi da ćete na termalni osmatrač jasno vidjeti lisicu, a na digitalnu noćnu optiku je nikako nećete moći pronaći ili ćete ugledati svijetleće oko, a nećete biti sigurno kako je lisica okrenuta i slično.
Kako odabrati pravi uređaj
Sada kada smo prošli kroz vrste uređaja i razlike među njima, njihove prednosti i mane - kako na kraju odabrati što je najbolje?
Kao i obično, ne postoji najbolje za sve, postoji najbolje - za vas, tako da samo vi možete znati što je najbolje.
No, evo nekih smjernica s kojima možete doći do tog zaključka.
- Budžet
Ovo je jako dobra početna točka. Odredite budžet. Nemojte gledati uređaje koje bi htjeli kupiti, nego realno odredite budžet, bila to gotovina ili mjesečna rata.
Budžet će vam jasno odredit koje uređaje uopće možete gledat.
Ako vam je budžet ispod 1.500,00€ uzmite digitalnu noćnu optiku - ciljnik ili clip-on, ovisno što vam više odgovara.
Dobit ćete odličnu sliku i mogućnost snimanja divljači po danu i ništa od termalnih uređaja u tom rangu nije ni blizu.
Jedini razlog za uzeti termalni ciljnik u tom cjenovnom rangu je ako pucate JAKO puno svinja s iste čeke, pa ne želite riskirati da iluminator počnu doživljavati kao opasnost.
Za budžet od 2.000,00 - 3.000,00 € dobar izbor je termalni clip-on. Praktično, a vrlo dobro rješenje, osim možda za lov predatora u ravnicama.
Ako budžet možete protegnut preko 3.500,00 €, uzmite termalni ciljnik. Tu kreću ciljnici sa 640x512 senzorima i ovisno o načinu lova odaberite prikladno početno povećanje.
U tom rangu, daljina identifikacije termalnog ciljnika vjerojatno nadilazi vaše streljačke sposobnosti, a dobivate brojne prednosti termalne tehnologije. - Koliko, kako lovite
Bez obzira na budžet, zapitajte se koliko realno lovite. Ako odstrelite tri svinje i dvije lisice godišnje, treba li vam doista termal? Vjerojatno vam ne treba, digitalni noćni ciljnik ili clip-on će savršeno odradit taj zadatak i ostat će vam hrpa novaca.
S druge strane, ako planirate lovit predatore u ravnicama, bolje krenite odmah štedit 😄 jer želite najbolji termalni ciljnik s najvećim baznim povećanjem koji si možete priuštiti. - Teren
Ako se često nalazite u gustom terenu ili ste na području gdje su učestale sumaglice, svakako razmislite o termalnom clip-onu ili ciljniku.
Digitalna noćna optika je u takvim uvjetima na granici upotrebljivosti. - Imam novce, ne znam jel mi treba, ali hoću
Nocpix Rico 2 S75R 😄, javite se, imam jednog novog za prodat ...
Zaključak
Prednosti termalnih ciljnika su nedvojbene i jedini kamen spoticaja im je cijena radi čega će digitalne noćne optike još dugo imati svoje mjesto na lovačkim puškama.
U nižem cjenovnom rangu, digitalne noćne optike pružaju superiornu, visoko kvalitetnu sliku i jedina mana im je iluminator - ali budimo realni - koliko dana u godini je to doista problem? Možda nekoliko, a ako vam smeta grana s čeke, lako se makne.
Tako da je digitalna noćna optika i dalje odličan izbor i morate imati specifične potrebe ili teren da vam doista treba termalni ciljnik.
Termalni ciljnik u gornjem cjenovnom rangu je superioran u gotovo svakom pogledu i predstavlja fantastičan i polako nezamjenjiv alat za "lisičare" kojima je cilj smanjiti populaciju lisice i čaglja na biološki minimum i time povećati populaciju fazana, zeca i naročito srneće divljači, a nenadmašiv je i kod čuvanja usjeva od divljih svinja.
Nadam se da ste dobili dovoljno informacija da kod sljedeće kupnje izaberete najbolji uređaj za vas.
Ne zaboravite napuniti baterije i dobra kob!
Komentari korisnika