4 min read

(Ne)legalnost dnevno noćnih uređaja

(Ne)legalnost dnevno noćnih uređaja

Svako malo se povede rasprava o lovu s tzv. dnevno-noćnim uređajima, te redovito vidimo objavljene fotografije na socijalnim mrežama radi kojih lovci mogu bez problema ostati bez oružja.

Djelomično su krivi sami lovci jer ne poznaju zakon, pa u težnji za što manje komplikacija biraju što univerzalnije uređaje za lov što su trgovci iskoristili da malo zamute vodu s "dnevno noćnim uređajima".

Zakon o lovstvu

U članku 64. Zakona o lovstvu u točki 5. stoji da je zabranjeno loviti divljač:

  • optičkim ciljnicima za noćni lov s mogućnošću elektroničkog povećavanja ili pretvaranja slike, električnim ili elektroničkim ubojitim ili omamljujućim napravama, eksplozivom, istjerivanjem plinom ili dimom,

Ovu definiciju možemo pojednostavit:

  • zabranjeno je lovit sa svim uređajima koji bez baterija ne mogu prikazati sliku

Također, imamo i Članak 7. Pravilnika o načinu uporabe lovačkog oružja:

(1) Lovačko oružje i naboje nije dopušteno uporabljivati u vrijeme smanjene vidljivosti uzrokovane klimatskim nepogodama (padaline, magla, vjetar i sl.) te noću.

(2) Noćno vrijeme u smislu ovoga Pravilnika jest razdoblje od dva sata nakon zalaska sunca do dva sata prije izlaska sunca.

(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, lovačko oružje i naboje smije se uporabljivati noću:

– za vrijeme mjesečine koja omogućava prethodno motrenje pri odstrjelu svinje divlje, smeđeg medvjeda, jazavca, kuna, lisice, čaglja i tvora te

– kad je dopuštena iznimna upotreba optičkih ciljnika za noćni lov s mogućnošću elektroničkog povećavanja ili umjetnih svjetlećih naprava i naprava za osvjetljavanje cilja.

Dakle, općenito je zabranjeno loviti u uvjetima smanjene vidljivosti i noću, osim divlje svinje, smeđeg medvjeda, jazavca, kune, lisice, čaglja i tvora kad je mjesečina i moguće je prethodno osmatranje ili je iznimno dozvoljen lov lisice i čaglja upotrebnom noćnih ciljnika (o tome nešto kasnije).

Dnevno noćni uređaji ne postoje

Sukladno prethodnoj definiciji, jasno je da "dnevno-noćni" uređaji ne postoje, to je naprosto marketinški pojam jer svaki uređaj koji treba bateriju da bi prikazao sliku, bez obzira koristio se po danu ili po noći - spada u kategoriju uređaja s kojima je lov zabranjen.

To znači da je SVAKI lov (osim iznimaka koje ćemo navesti kasnije) s takvim uređajima nezakonit i tretira se kao krivolov.
Uopće nije važno je li dan, noć, dva sata prije ili nakon zalaska sunca.

Divlja svinja

Prema Naredbi o suzbijanju svinjske kuge, iznimno je dozvoljeno korištenje uređaja iz članka 64. točke 5. Zakona o lovstvu.

Dakle, dok je naredba o suzbijanju svinjske kuge na snazi, dozvoljeno je za lov divlje svinje koristiti uređaje koji trebaju bateriju da bi prikazali sliku.

Danom kada uredba prestane važit, lov divlje svinje dnevno-noćnim uređajima bit će zabranjen kao i za ostalu divljač.

Lisica i čagalj

Populacija lisice i čaglja dramatično je povećana u zadnjem desetljeću zbog nekoliko, za njih, povoljnih faktora:

  • vrlo uspješno liječenje bjesnoće koja nije zabilježena više od 10 godina
  • blaže zime koje ujedno utječu i na veću populaciju i dostupnost plijena
  • prilagodba i širenja staništa u naseljena područja

Osim toga, u dosta lovišta je smanjena lovna površina širenjem gradova / naselja što dodatno otežava redovni lov grabežljivaca.

Sukladno tome, svako lovačko društvo / udruga može poslati zahtjev za izdavanje dopuštenja za lov lisice i čaglja optičkim ciljnicima za noćni lov u Upravu šumarstva, lovstva i drvne industrije, Sektor lovstva.

Ukoliko je zahtjev odobren, Ministarstvo poljoprivrede će izdati rješenje koje traje do kraja lovne sezone (31.3.), nakon čega je potrebno podnijeti izvješće i podnijeti novi zahtjev, ukoliko i dalje postoji potrebna za posebnom dozvolom.

Htio bih još razjasniti stavak 6. članka 66. Zakona o lovstvu:
(6) Prethodnu suglasnost iz stavka 4. ovoga članka nije potrebno ishoditi ako se radi o upotrebi optičkih ciljnika za noćni lov za lov svinje divlje, lisice i čaglja izvan zaštićenih dijelova prirode.

Ovaj stavak se odnosi samo na prethodnu suglasnost Ministarstva nadležnog za poslove zaštite prirode.
Dakle, u područjima zaštićenih dijelova prirode, prije nego se može dobiti rješenje o korištenju noćnih uređaja za odstrel lisice i čaglja od Ministarstva poljoprivrede, potrebno je ishoditi prethodnu suglasnost Ministarstva nadležnog za poslove zaštite prirode, dok izvan zaštićenih područja ta prethodna suglasnost nije potrebna i može se odmah poslati zahtjev u Ministarstvo poljoprivrede.

Ako primjećujete značajan porast populacije lisice i naročito čaglja, možete zatražiti posebnu dozvolu za korištenje noćnih uređaja za lov lisice i čaglja.
Obrazložite u zahtjevu povećanje broja predatora i razloge zašto ih nije moguće loviti po danu (blizina naselja, povećane aktivnosti u polju / šumi, itd.)
Zahtjevu obavezno morate priložiti zapisnike o utvrđivanju brojnog stanja divljači za lisicu i čaglja.
Rezultati su vidljivi već nakon dvije-tri sezone, porast populacije zeca, fazana i naročito srneće divljači je značajan.

A što s osmatračima

Zakon eskplicitno spominje zabranu "optičkim ciljnicima za noćni lov", dakle uređaji za noćno osmatranje s kojim nije moguć lov nisu obuhvaćeni zabranom i slobodno se koriste u lovu.

Zaključak

S obzirom na zakonske odredbe, s dnevno-noćnim uređajima:

NIJE DOZVOLJENO:

  • loviti srneću i jelensku divljač bez obzira bio dan ili noć
  • loviti lisicu, čaglja, jazavca, kunu ...

DOZVOLJENO JE:

  • loviti divlje svinje za vrijeme trajanje naredbe o suzbijanju svinjske kuge
  • loviti lisicu i čaglja uz ishođenu posebnu dozvolu za korištenje noćnih ciljnika

I za kraj napomena koju doista ne bi trebalo pisati, ali neka bude:
Nemojte se slikati s dnevno-noćnim optikama s odstreljenom srnećom i jelenskom divljači.
Ne samo da je protuzakonito, nego i je nelovački i neetički.
Riskirate gubitak oružja i narušavate ugled ne samo sebi, nego i cijeloj lovačkoj zajednici.