Kako odabrati termalni osmatrač

U današnje vrijeme kad se novi brendovi termalnih uređaja pojavljuju gotovo na mjesečnoj bazi, s teško razumljivim specifikacijama, sve se teže snaći u tom termalnom "ćušpajzu".
U ovom članku ću pokušati napraviti osnovne smjernice kojima se možete voditi kod odabira.
Bitno ili nebitno, pitanje je sad ...
Prije nego se dotaknem cjenovnih razreda, idemo vidjeti što znače pojedine specifikacije, na koje treba obratiti pažnju, a koje su marketinški trikovi koje slobodno možemo ignorirati.
Ako pogledate neku reklamu ili specifikacije na internetu, čest opis će biti nešto u stilu "jako osjetljiv senzor 640x480, pixel pitch 17 µm, NETD < 25 mK, domet detekcije, brzina osvježavanja, Dual FOV itd. ... ".
Što točno znače te brojke i za što su bitne?
Rezolucija senzora
Rezolucija senzora označava broj detektora (piksela) ("očiju" koji gledaju toplinu) na samom senzoru i u današnje vrijeme najćešće ima jednu od vrijednosti: 256x192, 384x288, 640x480, 640x512, 1280x1024.
U ovoj kategoriji vrijedi "više je bolje", ali isto tako vrijedi "više je skuplje", pa je pravo pitanje ustvari - koliko je dovoljno?
Odgovor na to pitanje prvenstveno ovisi o vašem načinu lova i terena na kojem lovite.
Ako većinu vremena čekate svinje na 30-tak metara, 256x192 će sasvim dobro odradit taj posao, ali ako ste na otvorenim prostorima i lovite predatore, onda želite barem 384x288, a idealno 640x512.
Osnovna razlika veće rezolucije je oštrija slika i više detalja.
Na slici ispod možemo vidjet razliku senzora 384x288 i 640x480.
Vidi se koliko je 384 više "zubata" slika, naročito na rubovima poput žica ili detaljima zgrade.
Važno je napomenuti da uživo te slike izgledaju bitno bolje jer su sada rastegnute na puno veći ekran na kojem ovo čitate, dok uživo oko gleda povećani ekran s vrlo male udaljenosti i slika je osjetno bolja.


Razlika slike 384x288 senzora na 2.4x i 640x480 na 2.1x
Senzori rezolucije 1280x1024 su samo za one koji žele imati najbolje što postoji jer u pravilu pružaju samo bitno veće vidno polje od 640x512 senzora, ali ne i više detalja (više o tome u pixel pitch podnaslovu), a dolaze uz znatno veću cijenu i često veće dimanzije i težinu.
Veličina piksela (pixel pitch - 17 µm, 12 µm)
Veličina piksela određuje upravo to - veličinu svakog pojedinog detektora (piksela) na senzoru i označava se u mikrometrima.
Stariji uređaji imaju veličinu senzora 17 µm, a noviji 12 µm.
Ovdje vrijedi "manje je bolje", no ako lovite na malim udaljenostima i 17 µm će sasvim dobro poslužiti svrsi, a bit će u pravilu jeftiniji, tako da ih ne treba nužno odbacit.
Što je veličina piksela manja, tako na senzor iste fizičke veličine možemo strpat više njih, što će sliku učiniti oštrijom.
Osim toga, omogućit će ili manje leće (i lakši uređaj jer leća mora pokrit manju fizičku površinu) ili veće bazno povećanje (s obzirom da je površina senzora manja, moguće je dobit više zakrivljenu leću u manjim dimenzijama a da još uvijek pokriva cijelu površinu senzora).
Zbog toga 1280x1024 senzori najčešće dolaze s 1x do 2x baznim povećanjem, 640x512 ćete najčešće naći od 2x-3x, dok će 384x388 biti između 3.5x i 5x.
To ne znači da se na 1280 senzor ne može stavit leća za 5x bazno povećanje, ali to bi bio ogroman i izuzetno skup uređaj koji nikome ne bi bio od koristi.
Upravo veličina piksela je razlog zašto uređaji od 1280x1024 piksela ne daju više detalja od 640x512 jer pikseli nisu "gušći", samo je senzor fizički bitno veći, radi čega treba bitno veću leću uz manje bazno povećanje (da bi leća mogla pokriti četiri puta veći senzor).
Dakako, ne treba zanemariti GOLEMO vidno polje uz izuzetno oštru sliku koje pruža 1280 senzor, tako da svakako ima svoje mjesto kod ljudi s dovoljno dubokim džepovima :-)
NETD (Noise Equivalent Temperature Difference)
Ova nerazumljiva kratica zapravo predstavlja osjetljivost senzora, odnosno sposobnost razlučivanja razlike u temperaturama.
Označava se u mK, odnosno miliKelvinima i danas ima vrijednosti od <40mK pa do <18mK, pa čak i manje.
Senzor s <40mK će detektirat sve temperaturne razlike od 40mK odnosno 0.04 ºC, dok će senzor od <18mK detektirati razlike od 18mK ili 0.018 ºC.
Te osjetljivosti su dovoljne da se bez problema vidi kora na drvetu ili žilice na listu i što je osjetljivost manja, to ćemo vidjet više detalja, naročito u lošim vremenskim uvjetima.
No, što su loši vremenski uvjeti za termalne uređaje?
To su svi uvjeti koji izjednačavaju temperaturu objekata, odnosno smanjuju temperaturne razlike, poput kiše ili jačeg vjetra - u takvim uvjetima, što je manji NETD, to će biti bolja slika s više detalja.
Dakle, podatak je s jedne strane bitan, no s druge, rijetko nas u noći zanima kora na drvetu - zanima nas divljač, tako da će i 40mK senzor dobro poslužiti na manjim udaljenostima i većoj divljači.
Promjer leće objektiva
Za promjer leće bi mogli reći "veće je bolje" i to je istina što se kvalitete slike tiče jer veća leća će pokupit više "topline" i senzor će imati više informacija za prikazati bolju sliku.
No, veća leća ujedno znači veći, skuplji i teži uređaj, a što ne mora nužno biti bolje za svakog.
Za manje udaljenosti, leća od 19mm će sasvim dobro poslužit jer ujedno daje i najšire vidno polje, što je bitno u šumi i zatvorenim prostorima.
Termalni uređaji u pravilu nemaju optičko povećanje kao dnevne optike.
Postoje uređaji s dvostrukom fokalnom daljinom koje omogućavaju dvije razine optičkog povećanja, ako vas zanima više, možete pročitati članak Thermtec Wild 350D - optičko povećanje na termalnim osmatračima
Zbog toga moramo birati želimo li osmatrač širokog vidnog polja (manjeg baznog povećanja) ili većeg povećanja (i užeg vidnog polja).
Široko vidno polje (i manje povećanje) je korisno u šumi i zatvorenim prostorima, dok veće povećanje dolazi do izražaja na otvorenim prostorima, pa nam veće povećanje omogućava identifikaciju divljači na većim daljinama.
Odaberite prema tome kako i gdje najviše lovite.



Tri različita povećanja: 2.1x, 2.4x i 4.8x
Maksimalni otvor blende ili F broj
U nekim specifikacijama naći ćemo i otvor blende koju ima leća i označa se F i neki broj, primjerice F0.9 ili F1.2
Ukatko, što je F broj manji, to će leća propustit više svjetla i kao rezultat, imat ćete bolju sliku.
Ovaj podatak slobodno ignorirajte jer svaki osmatrač ima leću prilagođenu upotrebi za koju je namijenjen, a proizvođači će u pravilu istaknut leću F0.9 - no to su ionako uređaji u gornjem segmentu, pa je i za očekivati da imaju i najbolje leće.
Brzina osvježavanja (refresh rate)
Označava koliko puta u sekundi senzor može dati sliku na ekran i označava se u hercima (Hz).
U praksi, razlika između 30Hz i 60Hz se jako primjeti dok pomičete uređaj ili dok se nešto brzo kreće u kadru.
Na 30Hz slika će biti "trazava" i zamućena, dok će na 60Hz biti vrlo glatka i oštra.
U pravilu, 30Hz je sasvim dovoljno jer većina situacija je statična, niti se vi stalno vrtite okolo, niti divljač stalno trči da bi postojala nužnost za 60Hz koji naprosto pruža ljepšu i ugodniju sliku - dakako, često uz višu cijenu.
Optičko i digitalno povećanje
Optičko uvećanje je "pravo" uvećanje koje daje leća, dok digitalno uvećanje samo rasteže postojeću sliku (kao zum na mobitelu), što dovodi do gubitka kvalitete slike.
Osnovno optičko uvećanje je važno, digitalno je obično upotrebljivo sam na prvom stupnju, a nakon toga je slika sve lošija i neupotrebljiva.
Stoga, ako vidite da termalni uređaj ima povećanje 2-20x, onda možete biti sigurni da će biti upotrebljiv samo na 2x i donekle na 4x, a sve iznad toga će biti više ili manje zamućene fleke.
U sljedećim primjerima možemo vidjeti razliku između digitalnog i optičkog povećanja.
Srna na svim slikama nalazi se na 230m.
Slika lijevo ima bazno povećanje 2.4x i digitalno je povećana za 1.8x na ukupno 4.3x, dok je desno slika optičkog povećanja od 4.8x.
Kao što vidimo, razlika u detaljima je ogromna.


Razlika između digitalnog i optičkog povećanja na 384x288 senzoru
U ovom primjeru, slika lijevo je bazno povećanje 2.4x uvećana za 4.0x ukupno na 9.6x, dok je desno bazno povećanje 4.8x uvećano za 2.5x na ukupno 12x.
Vidimo koliko više detalja zadržava slika kad bazno (optičko) povećanje veće.


Lijevo povećanje od 9.6x (bazno 2.4x), a desno 12x (bazno 4.8x), oboje 384x288
Za usporedbu, još jedan primjer digitalnog uvećanja na 640x480 senzoru baznog povećanja 2.1x
Primjer digitalnog uvećanja na 640x512 senzoru baznog povećanja 2.1x
Bazno povećanje je kombinacija veličine leće i veličine senzora, pa će tako 35mm leća dati otprilike 4x-5x povećanje na 384 senzoru i 2x-3x povećanje na 640 senzoru.
Bazno povećanje birate prema vašim potrebama.
Ako lovite u šumi na malim udaljenostima, vama je bolje 2x povećanje umjesto 4x.
Isto tako, ako ste na otvorenim poljima, bolje će vam poslužiti 4x.
Također, za identifikaciju divljači na većim daljinama, bolji je 384 senzor s 5x povećanjem, nego 640 senzor s 2.1x.
Kao što vidimo, moramo se kod kupovine odlučit za jedno od toga i tu u igru ulaze urađeji s dvostrukom fokalnom daljinom kao spomenuti Thermtec Wild 350D koji omogućava dva optička povećanja: 2.4x i 4.8x na 384 senzoru.
Domet detekcije, prepoznavanja i identifikacije
Proizvođači će redovito isticat najveću daljinu detekcije, no što to zapravo znači i što je detekcija, a što identifikacija.
- Detekcija: "Hej, tamo nešto svijetli!" (vidite toplu točku).
- Prepoznavanje: "Aha, to je životinja." (možete razaznati oblik).
- Identifikacija: "E, to je definitivno divlja svinja, a ne susjedov pas." (možete sa sigurnošću reći o kojoj se vrsti radi).
Ovi dometi ovise o veličini mete i svim gore navedenim specifikacijama.
Cjenovni razredi i što očekivati
Idemo sada vidjeti kako to sve izgleda u financijskim okvirima. Navest ću osnovne karakteristike za cjenovni rang, a kao primjer ću navesti Thermtec i NocPix (prije Infiray) uređaje koji i osobno koristim.
Svi proizvođači nude uređaje u ovim kategorijama, pa se prema općim karakteristikama i mojim primjerima možete povoditi pri usporedbama drugih uređaja.
1. Ulazni razred (do 1000€):
- Specifičnosti: Ovdje ćete najčešće naći senzore rezolucije 256x192 piksela (ponekad i niže), s veličinom piksela od 12µm ili 17µm. NETD je obično <40mK ili <35mK. Leće su manje, recimo od 10mm do 19mm. Brzina osvježavanja može biti 25Hz, ali sve češće i 50Hz. Domet detekcije za ljudsku figuru je obično do nekih 600-900 metara, a prepoznavanje i identifikacija na znatno manjim udaljenostima.
- Primjer Thermtec Cyclone 315: model nudi vrlo solidne performanse za cijenu, s 12µm senzorom rezolucije 384*288 od 50Hz, 15mm lećom i NETD <20mK.
Više nego dovoljno za lov na kraćim udaljenostima ili općenito promatranje. - Prednosti:
- Pristupačna cijena.
- Kompaktni i lagani.
- Dobri za upoznavanje s tehnologijom.
- Mane:
- Ograničen domet i detalji slike, posebno u lošijim uvjetima.
- Manje dodatnih funkcija (iako i ovdje ima modela s Wi-Fi i snimanjem).
2. Srednji razred (cca 1000€ - 2000€): Najbolji omjer uloženo-dobiveno
- Specifičnosti: Ovdje vladaju senzori rezolucije 384x288 piksela, no u gornjem rangu se mogu dobiti odlični osmatrači sa 640x480 senzorom.
Veličina piksela je uglavnom 12µm. NETD je često <35mK, a ponekad i ospod <25mK kod boljih modela. Leće su obično od 25mm do 35mm. Brzina osvježavanja od 50Hz je većinom standard. Domet detekcije ide i preko 1500 metara za ljudsku figuru. Slike su znatno oštrije i detaljnije. Često dolaze s Wi-Fi, snimanjem, a neki i s laserskim daljinomjerom (LRF). - Primjer Thermtec Wild 335: Popularni model koji nudi odličan balans performansi. Senzor 384x288@12µm na 50Hz, 35mm lećom i NETD <18mK je vrlo sposoban uređaj za većinu lovačkih situacija.
Može se dobiti i varijanta s daljinomjer još uvijek u ovom cjenovnom razredu. - Primjer NocPix Lumi H35: Odličan osmatrač malih dimenzija sa senzorom 640x512@12µm na 50Hz, 35mm lećom i NETD <18mK.
Varijanta s daljinomjerom taman malo probija ovaj razred. - Prednosti:
- Izvrstan omjer cijene i kvalitete slike/dometa.
- Svestrani, pogodni za većinu korisnika.
- Često bogatiji dodatnim funkcijama.
- Mane:
- Cijena je već ozbiljnija investicija.
- Možda neće zadovoljiti najzahtjevnije korisnike koji traže apsolutni maksimum.
3. Visoki razred (cca 2000€+): Za one koji traže najbolje
- Specifičnosti: Ovdje dominiraju senzori rezolucije 640x480 ili 640x512 piksela, s 12µm pixel pitchom. NETD je vrhunski, često <20mK, pa čak i <15mK. Leće su velike, 50mm i više, što omogućuje impresivne domete detekcije (preko 2500m za ljudsku figuru). Slika je nevjerojatno oštra i detaljna, čak i na velikim udaljenostima i u teškim uvjetima. LRF, napredni algoritmi za obradu slike, vrhunski zasloni (OLED) i dugotrajne baterije su standard.
U ovom cjenovnom razredu su i uređaji s optičim povećanjem poput Thermtec Wild 350D - Primjeri:
- Thermtec Wild 650L (s dvostrukim vidnim poljem): 640x512@12µm senzorom, 50mm lećom i NETD <18mK s ugrađenim daljinomjerom.
- Thermtec Wild 350D ili 650D:
osmatrači s optičkim uvećanjem s dvostrukim lećama od 25 i 50mm na 384x288 senzoru (350D) ili 640x512 (650D) - NocPix Vista ili Quest serija: osmatrači s izuzetnom <15mK osjetljivošću na 640x512 ili čak 1280x1024 senzorima s F0.9mm lećom
- Prednosti:
- Najbolja moguća kvaliteta slike, domet i osjetljivost.
- Sve najnovije tehnologije i funkcije.
- Pouzdani u najtežim uvjetima.
- Mane:
- Visoka cijena
- Mogu biti nešto veći i teži zbog velikih leća.
Komentari korisnika