10 min read

10 mitova o termalnim ciljnicima

10 mitova o termalnim ciljnicima

Termali. Samo ta jedna riječ dovoljna je da pokrene lavinu rasprava na lovačkim forumima, u lovačkim domovima i uz čašicu razgovora nakon lova. Otkako se ova tehnologija, nekoć rezervirana za vojsku i znanstvenu fantastiku, spustila u ruke "običnih smrtnika", oko nje se isplela gusta mreža mitova, poluistina i potpunih besmislica.

Neki je vide kao čarobni štapić koji lov pretvara u video igru. Drugi je se boje kao kuge, tvrdeći da uništava samu srž lovačke tradicije. Trgovci je često predstavljaju kao svemoguću, dok je iskusni korisnici gledaju s mješavinom poštovanja i zdravog skepticizma.

Gdje je istina? Kao i uvijek, negdje u sredini.

Mi u "Lovcima na baterije" nagledali smo se i naslušali svega. Od priča o gledanju kroz zidove do uvjeravanja da je svaki hitac s termovizijom automatski pogodak. Vrijeme je da upalimo svjetlo – ili bolje rečeno, toplinski senzor – i razbijemo deset najčešćih mitova koji okružuju ovu fascinantnu, ali često neshvaćenu tehnologiju.


Mit #1: S termovizijom se može vidjeti kroz zidove

Ovo je vjerojatno najveći i najrašireniji mit, direktno preuzet iz holivudskih filmova i video igara. Ideja da ćete sjesti u auto, upaliti termoviziju i vidjeti divljač kako se kreće duboko u gustoj šumi je, nažalost, samo to – fikcija.

Presuda: Apsolutno netočno.

Objašnjenje: Da bismo ovo razumjeli, moramo se vratiti na osnove. Termalni uređaj ne vidi "kroz" objekte. On detektira razlike u toplinskom zračenju koje objekti emitiraju na svojoj površini. Svaki objekt topliji od apsolutne nule (-273.15°C) isijava toplinu. Senzor vašeg uređaja (mikrobolometar) pretvara tu toplinsku energiju u sliku koju vidite na zaslonu.

  • Zidovi i čvrsti objekti: Zid od cigle, debelo stablo ili čak staklo prozora potpuno blokiraju toplinsko zračenje objekta iza njih. Vidjet ćete samo toplinski potpis samog zida ili stabla. Jedini način da "vidite" nešto iza je ako je objekt toliko vruć da zagrijava zid s druge strane, što u lovu nikada nije slučaj.

Zaključak: Termovizija vam daje ogromnu prednost u raznim uvjetima, ali nije svemoguća. Priroda i dalje postavlja pravila.


Mit #2: S termovizijom se može vidjeti kroz gustu maglu, kišu i snijeg

Često pitanje i rasprave najviše među onima koji još nisu imali priliku koristiti termalni uređaj.

Presuda: Djelomično točno.

Objašnjenje: Termovizija može vidjeti kroz maglu, dim i prašinu puno bolje od ljudskog oka, jer toplinsko zračenje ima dužu valnu duljinu od vidljive svjetlosti. Međutim, gusta magla i jaka kiša predstavljaju ozbiljan problem. Kapljice vode u zraku stvaraju "termalnu zavjesu" – one imaju svoju temperaturu i efektivno blokiraju i raspršuju toplinski potpis udaljenih objekata. Slika postaje mutna, zrnata, a domet drastično opada. Vaš uređaj od 3000€ u gustoj magli može postati gotovo beskoristan na udaljenostima većim od 100 metara.

Zaključak: Mit je djelomično točan jer termalni uređaj doista vidi kroz maglu i kišu, no stvarna upotrebljivost iznad 100m je upitna čak i s najskupljim uređajima.
Iako se jasno vidi toplinski odraz divljači, ne vidimo što se nalazi iza te divljači pa na otvorenim prostorima nije sigurno uputiti hitac.
Istovremeno, ako čekate na hranilištu do 50m i nalazite se u zatvorenom prostoru, magla, kiša i snijeg vam ne predstavljaju nikakav problem ... osim što kršite zakon o lovu o nepucanju u uvjetima smanjene vidjivosti :-)


Mit #3: Termovizija čini lov previše lakim i nesportskim

Argument koji najčešće čujemo od tradicionalista: "Gdje je tu vještina? To nije lov, to je odstrel. Nema nikakvog izazova."

Presuda: Netočno.

Objašnjenje: Da, termovizija vam omogućava da vidite u mraku. To je to. Ona ne eliminira nijedan drugi element koji čini lov onim što jest, niti olakšava kretanje po mraku koje je značajno teže nego po danu.

  • Vjetar: I dalje morate paziti na smjer vjetra. Divlja svinja će vas nanjušiti debelo preko 300 metara bez obzira vidite li vi nju ili ne.
  • Zvuk: I dalje se morate kretati nečujno. Slomljena grančica pod nogom i dalje će upozoriti svu divljač u krugu od 100 metara.
  • Poznavanje terena: I dalje morate znati gdje su prijelazi, hranilišta i mjesta za odmor divljači. Termovizija vam neće pomoći ako sjedite na krivom mjestu.
  • Vještina prikradanja: Detekcija divljači je tek prvi korak. Nakon toga slijedi najteži dio – prikradanje na daljinu za siguran hitac. To zahtijeva ogromno strpljenje, vještinu i poznavanje ponašanja divljači.
  • Vještina pucanja: I dalje morate biti miran i precizan strijelac. Uređaj vam neće umiriti ruku niti ispraviti loše okidanje.

Zaključak: Svakako postoje specifične okolnosti gdje termovizija značajno olakšava lov, ali većinom presuđuju ostale lovačke vještine koje su još važnije po mraku nego po danu jer kretati se tiho po mraku uz minimalnu rasvjetu bitno je teže nego po danu.
Ono što termovizija jest promijenila je povećanje etičnosti naspram tradicionalnog "pucanja na lampu" ili pucanja po mjesečeni.
Omogućava vam da precizno identificirate metu, osigurate da iza nje nema druge divljači i plasirate hitac u vitalnu zonu, smanjujući time mogućnost ranjavanja.


Mit #4: Dovoljno je samo da je uređaj skup, svi su isti

Česta zabluda kod kupaca: "Ako platim 2.500€ ili više, dobivam vrhunski uređaj. Nema tu neke razlike između modela u tom cjenovnom rangu."

Presuda: Vrlo netočno.

Objašnjenje: Cijena jest pokazatelj kvalitete, ali unutar istog cjenovnog ranga postoje ogromne razlike u performansama, koje ovise o nekoliko ključnih tehničkih specifikacija. Dva uređaja iste cijene mogu pružiti drastično različito iskustvo na terenu.

  • Rezolucija senzora: Veća rezolucija (npr. 640x512 naspram 384x288) znači više piksela, a time i oštriju, detaljniju sliku. To je ključno za identifikaciju na većim udaljenostima. No, treba svakako uzeti u obzir i bazno povećanje jer 384 senzor s 5.5x povećanjem će bolje poslužiti za identifikaciju na većim daljinama nego 640 senzor na 2.1x.
  • NETD (Noise Equivalent Temperature Difference): Ovo je možda i najvažnija, a najmanje shvaćena specifikacija. Mjeri se u milikelvinima (mK) i označava koliko malu razliku u temperaturi senzor može detektirati. Što je niži NETD (npr. <25mK), to je senzor osjetljiviji. To znači da ćete imati bolju sliku s više kontrasta u teškim uvjetima poput kiše, magle ili visoke vlažnosti. Uređaj s NETD <25mK će "progledati" kroz vlagu puno bolje nego onaj s NETD <40mK.
  • Veličina piksela (Pixel Pitch): Mjeri se u mikronima (µm). Manja veličina piksela (npr. 12 µm naspram 17 µm) omogućava veće optičko povećanje na istoj veličini leće i generalno daje oštriju sliku.
  • Softver i algoritmi: Kako uređaj procesira sliku jednako je važno kao i sam hardver. Neki proizvođači imaju superiorne algoritme za izoštravanje slike, smanjenje šuma i optimizaciju paleta boja.

Zaključak: Nisu svi skupi uređaji jednaki. Educirajte se o specifikacijama prije kupnje. Ponekad uređaj niže cijene s boljim NETD-om može biti bolji izbor za vaše lovište od skupljeg uređaja s lošijim senzorom.


Mit #5: Kroz termalni ciljnik se jasno vide rogovi i spol divljači

Mnogi zamišljaju da će kroz termoviziju vidjeti jelena s veličanstvenom krunom ili jasno raspoznati spol divlje svinje na 200 metara.

Presuda: Djelomično točno.

Objašnjenje: Termovizija vidi toplinu. Rogovi, rogovlje i kljove nemaju toplog tkiva (u osnovi rogovi su kosti, a kljove zubi)c i najčešće su slične temperature kao i okolina.

  • Rogovlje: U fazi rasta, dok je prekriveno bastom, rogovlje je prokrvljeno i bit će jasno vidljivo kao topli otisak na glavi jelena ili srnjaka. Međutim, kada je rogovlje potpuno izraslo i očišćeno, ono je "mrtvo" tkivo bez cirkulacije. Postaje vidljivo kao i okolina i jako ovisi o kvaliteti termalnog uređaja hoćete li i koliko daleko vidjeti rogovlje srnjaka ili jelena. Primjerice, s vrhunskim uređajem, bez problema se vidi rog srnjaka (ovisno o vremenskim uvjetima, mogu se vidjeti i parošci) na 150m, a na jelenu i preko 200m, no istovremeno, s nekim uređajem nižeg ranga, rogove nećete uopće vidjeti.
  • Spol divlje svinje: Raspoznavanje vepra od krmače noću je prilično teško i prije svega traži iskustvo. Kljove nisu uvijek vidljive (slično kao i rogovi). Jedini pokazatelji su oblik tijela (veprovi su klinastiji, s jačim prednjim dijelom), ponašanje (samci su često veprovi) i eventualno vidljiv penis (četkica). Ali osloniti se na to je riskantno i bez iskustva u poznavanju divljih svinja, termalni uređaj neće uvijek biti dovoljan za takvu identifikaciju. Najsigurniji znak da se ne radi o vepru je, naravno, prisutnost prasadi. Kao i za rogove, što je uređaj višeg ranga, toliko ćete imati više informacija o divljači jer će uređaj pokazati više detalja.

Zaključak: Za preciznu identifikaciju trofejne vrijednosti ili spola, pouzadnost termovizije raste ovisno o rangu uređaja, ali iskustvo je presudno.


Mit #6: "One-Shot Zero" znači da upucate pušku jednim metkom

Marketinški naziv koji zvuči odlično na papiru. Kupiš, opališ jedan metak, spremiš i gotovo. Spreman si za lov.

Presuda: Vrlo zavaravajuće.

Objašnjenje: Funkcija "upucavanja jednim metkom" je izuzetno korisna, ali njen naziv stvara kriva očekivanja. Ona radi na principu "zamrzavanja" slike nakon prvog hica, nakon čega vi pomičete končanicu na točku pogotka. To teoretski kalibrira ciljnik.
Međutim, u praksi, prvi hitac je podložan greškama: uljni hitac, vaša greška pri okidanju, loš oslonac, itd. Osloniti se samo na taj jedan, potencijalno pogrešan hitac, je neodgovorno.
Ispravan postupak je:

  1. Iskoristiti funkciju "One-Shot Zero" na manjoj udaljenosti (npr. 50 metara) da se "dođe na metu".
  2. Ispaliti potvrdni hitac ciljajući u centar. Ako je pogodak u centru, odlično.
  3. Ispaliti još dva do tri metka kako bi se provjerila i potvrdila grupa pogodaka. Puška je upucana tek kad imate konzistentnu grupu, a ne jedan sretan pogodak.
  4. Ponoviti fino podešavanje na željenoj daljini (npr. 100 metara).

Zaključak: "One-Shot Zero" je funkcija za brzu početnu kalibraciju, a ne zamjena za klasičnu proceduru potvrde grupe pogodaka. Uvijek ispalite više metaka da biste bili 100% sigurni u preciznost.


Mit #7: Digitalni zoom je isto što i optičko povećanje

Vidite da ciljnik ima osnovno povećanje od 2x, ali nudi digitalni zoom do 16x. Super, mislite, imam povećanje kao na dnevnoj optici!

Presuda: Netočno i opasno.

Objašnjenje: Optičko i digitalno povećanje su dvije potpuno različite stvari.

  • Optičko povećanje je stvarno povećanje koje se postiže pomoću leće od germanija. Ono zadržava punu rezoluciju senzora. Ako je osnovno povećanje 2x, to je stvarna, najkvalitetnija slika koju možete dobiti.
  • Digitalni zoom ne koristi leću. On jednostavno uzima središnji dio slike sa senzora i softverski ga rasteže preko cijelog zaslona. Time se drastično gubi kvaliteta i rezolucija. Slika postaje zrnata, pikselizirana i nejasna.

Korištenje visokog digitalnog zooma može stvoriti lažan osjećaj blizine i dovesti do pucanja na mete koje ne možete jasno identificirati.

Zaključak: Koristite digitalni zoom prvenstveno za kratkotrajnu provjeru i detekciju, ali za ciljanje i identifikaciju se uvijek oslanjajte na osnovno optičko povećanje i eventualno niže razine digitalnog zooma (npr. 2x). Ako morate koristiti maksimalni digitalni zoom da biste prepoznali što gledate, predaleko ste za siguran hitac.


Mit #8: Baterija traje onoliko koliko piše u specifikacijama

Proizvođač navodi: "Trajanje baterije: do 10 sati". Odlično, to su dva do tri izlaska u lov bez punjenja.

Presuda: Optimizam proizvođača rijetko odgovara stvarnosti.

Objašnjenje: Deklarirano trajanje baterije mjeri se u idealnim, laboratorijskim uvjetima: na sobnoj temperaturi, s isključenim svim dodatnim funkcijama i minimalnim osvjetljenjem zaslona. Vaše lovačko iskustvo je sve samo ne laboratorijsko.
Faktori koji smanjuju trajanje baterije:

  • Niske temperature: Ovo je ubojica baterija broj jedan. Na temperaturi oko nule, kapacitet litij-ionske baterije može pasti i do 15%, a na -20 i preko 30%.
  • Wi-Fi i snimanje videa: Uključeni Wi-Fi za prijenos slike na mobitel i funkcija snimanja su veliki potrošači energije.
  • Svjetlina zaslona: Jače osvjetljenje zaslona troši više energije.
  • Korištenje LRF-a: Ako vaš ciljnik ima integrirani laserski daljinomjer, svako mjerenje troši dodatnu energiju.

U realnim, zimskim uvjetima, s povremenim snimanjem i korištenjem daljinomjera, trajanje baterije koja je deklarirana na 10 sati može se i prepoloviti.

Zaključak: Budite pravi "Lovac na baterije". Uvijek nosite rezervnu bateriju ili kvalitetan power bank. Napunite bateriju do kraja prije svakog izlaska. Ne vjerujte specifikacijama, vjerujte iskustvu.


Mit #9: Uz termalni ciljnik vam ne treba laserski daljinomjer (LRF)

"Sve lijepo vidim na ekranu, izgleda blizu. Mogu ja to procijeniti."

Presuda: Jedan od najopasnijih mitova.

Objašnjenje: Termovizija potpuno uništava našu prirodnu sposobnost procjene udaljenosti. Zbog različitih razina povećanja i perspektive na 2D ekranu, objekt koji je na 100 metara može izgledati gotovo isto kao onaj na 180 i više metara.
Pucanje bez poznavanja točne udaljenosti je kockanje. Ne možete znati koliko će zrno pasti i gdje trebate ciljati. Razlika u padu zrna između 100 i 180 metara može značiti razliku između čistog pogotka i ranjavanja ili potpunog promašaja.

Zaključak: Laserski daljinomjer (bilo integrirani ili kao zaseban uređaj) nije luksuz, već obavezan dio opreme za etičan i odgovoran noćni lov.
Ne nagađajte. Mjerite.


Mit #10: Termovizija služi samo za lov na divlje svinje

Termovizija se gotovo isključivo veže uz noćni lov na divlje svinje, pa mnogi misle da za druge svrhe nema primjenu.

Presuda: Netočno.

Objašnjenje: Iako je lov na svinje najčešća primjena, termovizija je nevjerojatno svestran alat.

  • Lov na predatore: Izuzetno je učinkovita za kontrolu populacije lisica i čagljeva, koji su pretežno noćne životinje i čine veliku štetu na sitnoj divljači.
  • Pronalazak odstrijeljene divljači: Iako ništa ne može zamijenit dobrog krvosljednika, ponekad se možemo naći u situaciji da je krvosljednik naprosto nedostupan, a zbog temperatura nije pogodno čekati jutro. Termalni uređaj svakako može olakšati pronalazak odstreljene divljači jer će divljač biti vidljiva i satima nakon odstrela - no trik je u tome - "vidljiva" - ako nema optičke vidljivosti do divljači (recimo, divljač je pala u potok ili veliku brazdu), s termalnim uređajem je naprosto nećete vidjeti. S druge strane, moguće je detektirati divljač u gustoj šikari gdje je golim okom ili lampom nećete nikad ugledati.
  • Prebrojavanje divljači: Za lovoovlaštenike, termovizija je postala vrlo koristan alat za procjenu brojnog stanja divljači u lovištu.
  • Utjecaj na krivolov: Prisutnost lovaca s termalnim uređajima u lovištu ponajviše smeta poznatim krivolovcima koji će se na sav glas buniti na takve aktivnosti jer bitno se teže sakriti pred termalnim uređajem.

Zaključak: Gledajte na termoviziju kao na višenamjenski alat koji podiže kvalitetu gospodarenja lovištem na potpuno novu razinu.


Zaključak: Znanje je moć

Termalna tehnologija je bez sumnje promijenila lov. Ali kao i svaki moćan alat, okružena je velom tajne i dezinformacija. Pravi lovac se ne oslanja na mitove, već traži znanje. Razumijevanje onoga što vaš uređaj može, ali još važnije, onoga što ne može, ključ je za njegovu sigurnu, etičnu i uspješnu upotrebu.

Ne dopustite da vas zavaraju priče s interneta ili marketinški trikovi. Učite, pitajte i testirajte. Jer na kraju dana, najbolji senzor i najjači algoritam ne vrijede ništa bez onog najvažnijeg procesora – onog koji se nalazi između vaših ušiju.

Koji ste vi mit o termoviziji čuli? Podijelite ga s nama u komentarima!

Dobra kob.